Kronik prostatit kalıcı olarak tedavi edilebilir mi?

Bir erkeğin kronik prostatiti var

Bir kişiye prostatit teşhisi konduysa, hemen tedaviye başlamalıdır. İstatistiklere göre prostat bezinin iltihaplanması nadir değildir, erkeklerin% 50'sinden fazlası yaşamları boyunca bunu yaşar. Hastalığın prognozu, tedavinin ne kadar zamanında başladığına bağlıdır. Akut dönemde ortadan kalkmazsa kronik prostatit oluşur. Tedavi edilip edilemeyeceğini kesin olarak tahmin etmek zordur.

Açıklama ve belirtiler

Bir erkeğin vücudunda prostat bezi, diğer bir deyişle prostat vardır. Erkek cinsiyet hormonlarının sentezinden sorumludur. Bez, bakteri ve virüslerin girebileceği ve enfeksiyona neden olan etkileyici sayıda kanal ile karakterizedir. Enflamasyon yumuşak dokulara yayılır ve bu da organın boyutunda bir artışa ve pelvik bölgedeki baskıya neden olur. Bu sürece prostatit denir.

Hastalığın semptomları doğası gereği bireyseldir ve hastalığın ve alt türünün ihmal edilmesine bağlıdır. Hastalık kronikleşirse alt karın bölgesinde ağrı ve rahatsızlık görülür. İşaretler kendiliğinden ortaya çıkabilir ve bazen uzun süre devam edebilir. Bazı durumlarda ağrı sırtın alt kısmına ve kasıklara yayılır. Gerçek işlev bozukluğu ve sertleşme sorunları gelişir. İdrara çıkma yavaşlar, bu sürece ağrı eşlik eder.

Temel belirtiler:

 • sistit belirtisi, sık idrara çıkma;
 • alt karın, bel ve skrotumda ağrı;
 • cinsel işlev bozukluğu;
 • sperm kalitesinde ve miktarında olumsuz değişiklik.

Kronik prostatitin iyileştirilip iyileştirilemeyeceğini anlamak için kapsamlı bir inceleme yapılmalıdır.

Hareketsiz bir yaşam tarzı prostatitin nedenidir

Oluşma nedenleri

Prostatit çeşitli nedenlerle kendini gösterebilir. Her şeyden önce bu bir enfeksiyon veya durgunluktur. Bütün bunlar prostat bezinin normal işleyişine müdahale eder, bu yüzden boyutu artar ve iltihaplanır. Bir patoloji ortaya çıktığında, bir adam sistitte olduğu gibi ağrı, rahatsızlık hisseder. Ayrıca iktidarsızlık da katılır. Bu tür olaylara yol açan bulaşıcı ajanlar: bakteriler, virüsler, mantarlar.

Hastalığın akut formunu zamanla iyileştiremeyen birçok hasta, kronik prostatitin tedavi edilip edilemeyeceğini düşünmek zorunda kalır. Tedavi edilebilir formlar ilk ortaya çıkanlardır. Ancak kronik patolojilerin tedavi edilme şansı var. Kronik prostatite yol açan ana nedenler, hareketsiz bir yaşam tarzı ve prostat bezinin travmatik hasarını içerir.

Şunları da vurgulayabilirsiniz:

 • rastgele cinsel yaşam;
 • cinsel ilişki kesintiye uğradı;
 • sık içme ve sigara içme;
 • yorgunluk;
 • vücudun savunmasında azalma.

Prostatiti tedavi etmek mümkün mü, mümkün değil, antibiyotik tedavisinin ilk küründen ve mikroflora için kültür analizinden sonra netleşir.

Cinsel işlev bozukluğu prostatitin bir belirtisidir

Tedavi önerileri

Prostatit semptomları genellikle kendilerini 35 yıl sonra hissettirir. Böyle bir durumda olan erkekler, olumsuz semptomları yaralanmaya, kalitesiz yiyeceklere ve bağırsak problemlerine bağlayarak genellikle ağrı ve rahatsızlığa katlanırlar. Ancak kronik prostatitleri olabileceği gerçeğini düşünmezler. Uzmanlara zamanında yönlendirme ile sonsuza dek kurtulabilirsiniz. Bu olasılık% 90'dır. Öncelikle bir ürologa gitmeniz gerekiyor. Hastalığın kronik formunun uzun süre tedavi edilmesi gerekecek ve hastanın işe en sorumlu yaklaşıma ihtiyacı olacaktır.

Prostatitin tamamen iyileştirilip iyileştirilemeyeceğini anlamaya çalışan erkekler genellikle bir doktoru değil, bunun için şüpheli yöntemler kullanmayı öneren tanıdıklarını dinler. Hastalık doğada her zaman bakteriyel değildir.

Patojenik bir mikrofloradan kaynaklanıyorsa, antibiyotikler terapötik olarak kullanılır. Durgunluk hastalığı tetiklediyse, karşılık gelen ilaç grubu kullanılır.Ürolog randevusunda bir adamEnflamasyon için fizyoterapi, transrektal masaj gerekir. İkincisi bir uzman tarafından yapılır ve 10-15 seanslık kurslarda atanır.

Geleneksel tıp da etkili bir tamamlayıcı olarak kabul edilebilir.Rahatsızlığın üstesinden gelmek için 3 temel adım vardır:

 • Ürolog veya androloga gidin.
 • Hastanın durumunun bir resmini çekmenizi sağlayacak ayrıntılı bir muayeneye gidin.
 • Çeşitli prosedür ve ilaç türlerine göre kişiselleştirilmiş bir tedavi alın, sonuna kadar uygulayın.

İlk randevuda hiçbir uzman prostatın tamamen iyileşip iyileşmediğini söyleyemez. Öncelikle hastalığın evresini belirlemelisiniz.

Antibakteriyel, hormonal ilaçlar ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için araçlar esas olarak prostat iltihabını ortadan kaldırmak için kullanılır. Fizyoterapi prosedürleri de kendilerini iyi kanıtladı. Tedaviye hastalığın ilk aşamasında başlanmış olması kaydıyla, bezin normal durumuna dönmesi mümkündür.

Belirli bir tedavi seçeneğini önermeden önce, iltihabı hangi faktörün tetiklediğini bulmalısınız. Hastalığı kontrol altına almak ve nüksü önlemek için ek bir yöntem olarak ev ilaçlarına izin verilir. Antibiyotik almadan önce, aktif bileşenlerine bir duyarlılık testi yapmak zorunludur.

Prostatit için çeşitli antibakteriyel ilaçlar kullanılır, ancak bezin birlikte bakteriyolojik kültürü gereklidir. Tedavi kursunun etkinliğini değerlendirmek için düzenli olarak gerçekleştirilir. Pelvik organlardaki tıkanıklık kronik prostatite neden olmuşsa mikroflorayı öldürmeye gerek yoktur. Alternatif tedavi yöntemleri de burada uygundur.

Kronik prostatit tedavisi için ilaçlar

İlaç kullanımı

Şişliği ve acıyı azaltmak için antispazmodikler reçete edilir. Ayrıca, hastalara bezin duvarlarına pürüzsüzlük ve esneklik kazandırmak için bir ilaç reçete edilir. Bu, organın hızlandırılmış iyileşmesine katkıda bulunur. Akut ağrılar için ağrı kesiciler kullanılır. Abluka çok etkilidir. Bazı durumlarda da yardımıyla altı aya kadar ağrıdan kurtulmak mümkündür.

Rektal fitiller, prostatit tedavisi için yaygın bir formülasyondur. Bu tür mumların saklanması oldukça etkilidir. Antibiyotikler sadece hap şeklinde değil, aynı zamanda enjekte edilebilir şekilde de reçete edilir. Antiinflamatuar özelliklere sahiptirler ve patojenik florayı yok ederler.

Bu ilaçların ana grupları şunlardır:

 • penisilinler;
 • florokinolonlar;
 • sefalosporinler;
 • makrolidleri;
 • tetrasiklinler.

Microclysters yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu durumda, doğrudan rektuma enjekte edilen tıbbi bir çözelti kullanılır. Prostat bezine ulaşır ve üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Transrektal masaj

Transrektal masaj ve fizyoterapi

Kronik prostat lezyonları için bu tip masaj etkili görünmektedir. Genellikle ayda bir önleyici tedbir olarak yapılır. 30 yıl sonra, tam bir samimi yaşam sürdürdüğü için bu tür bir manipülasyon tüm erkekler için önerilir.

Kendinize masaj yapabilirsiniz, ancak belirli becerilere sahip olmanız gerekir. Klinikte çalışan bir uzmana emanet etmek daha iyidir. Mağazalarda, prosedürü evde gerçekleştirmek için özel cihazlar bulabilirsiniz, böylece herhangi bir erkek kendi başına yapabilir. Ağrı varsa masaj yapmayın.

Fizyoterapi manipülasyonları, karmaşık tedaviye mükemmel bir katkı sağlar. Günümüzde, ısıtmanın yüksek frekanslı bir akımla veya mikrodalgalar aracılığıyla gerçekleştirildiği diyatermi kullanılmaktadır. Manipülasyon, spazmı ve iltihabı ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bir başka etkili yöntem de darsonvalizasyondur. Prosedür, yüksek frekanslı akımların kullanımına dayanmaktadır. Dokulardaki gerginliği giderir, hasarı giderir, sinir sisteminin işlevlerini normalleştirir. Prosedür, özellikle konjestif prostatit için önemli olan kan dolaşımını normalleştirir.

Ultrason, etkilenen bölgeyi ısıtmak için kullanılır ve mikroplarla savaşan antibakteriyel etkiye sahiptir. Elektroforez, ilaç bileşenlerini belirli bir konuma iletmek için kullanılır.

Halk ilaçları

Ginseng - prostatit için bir halk ilacı

Bitkilerin çeşitli banyoları, kaynaşmaları ve infüzyonları prostat üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir. Antibiyotik kullandıktan sonra bu gereksiz olmayacak çünkü vücudun iyileşmeye ihtiyacı var. Halk tarifleri her zaman ilaçlarla birlikte kullanılır.

Evde bulabileceğiniz, kanıtlanmış birkaç tarifvardır:

 1. Kavak kabuğu, tercihen ilkbaharda 5 mm kalınlığa kadar hasat edilir, kurutulur ve votka ile dökülür. 2 hafta boyunca karanlık bir odada bırakın. Belirtilen süreden sonra ilaç süzülür, günde 3 defa içilir. Ancak, böyle bir üründen sadece birkaç damla alıp sade suya (yarım bardak) eklemeniz gerekir. Kurs 2 aydır.
 2. Papatya, meyan kökü, maydanoz, rezene içeren bir bitki karışımı toplanır. 1 çorba kaşığı almanız yeterlidir. l. her bileşen ve karıştırın. Bitmiş bileşimin bir kaşığı 1 litre kaynar suya dökülür. Ürün 30 dakika içinde hazır olur. Sabah ve yatmadan önce 4 bardak iç.
 3. Maydanoz kökünü ince ince doğrayın. 4 yemek kaşığı için çeyrek litre kaynamış su dökün. l. İşlenmemiş içerikler. Gece boyunca bırakın, ardından süzün ve 1 yemek kaşığı için. l. yemekten sonra.
 4. Ginseng, prostat ve mesane işlevi üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir. Patojenleri ortadan kaldırır, iltihabı hafifletir. Satışta, alkol için hazır tentür bulabilir veya ginseng bazlı çay yapabilirsiniz.
 5. Aloe suyu ödemden kurtulmak için kullanılır. Doku mikrosirkülasyonunu da iyileştiren doğal bir analjezik ve iyileştirici ajandır. 500 gr aloe, 500 ml bal ve aynı miktarda şarap alın. Yapraklar ezilir, bileşenler karıştırılır ve cam bir kaba konur. Buzdolabında 7 gün bekledikten sonra süzün. İlk hafta 1 çay kaşığı günde üç kez, sonra - 1 yemek kaşığı alınır. l.
 6. Kuşkonmaz suyu, gücü geri kazanmak için kullanılır. Gün boyunca gereken toplam hacim 600 ml'dir.
 7. Propolis görünüşte yapıştırıcıya benzer ve antibakteriyel ve dezenfektan etkiye sahiptir, iltihaplanma alanındaki arterleri ve kılcal damarları daraltır. İyileştirici bir iksir yapmak için 10 gr propolis sürün, alkol ve buhar banyosunda ısıtılmış balı karıştırın. Karanlık bir odada saklayın.
Prostatit için sağlıklı beslenme

Diyet ve egzersiz

Yaşam tarzı değişiklikleri yapmak zorunludur. Hem yeme alışkanlıkları hem de sporla ilgilidirler. Prostat bezinin iltihaplanması ile yağlı ve tatlı yiyecekler, turşu ve marine, tütsülenmiş et, güçlü çay ve kahve yememelisiniz. Pastalar, kekler ve yarı mamul ürünler yasaktır. Sağlıklı bir diyet, fermente süt ürünleri, deniz ürünleri, meyveler ve meyveler, sebzeler ve otların kullanımına dayanır. Tatlı bir şey arzuluyorsanız, yemeklerinize ve içeceklerinize az miktarda bal ekleyebilirsiniz.

Kötü alışkanlıklardan - alkollü içecek ve tütün kullanımından - vazgeçmelisiniz. Bir hastalıkla savaşmak için aktif kalmak şarttır. Pelvik organlardaki kan durgunluğuyla mücadele etmek için koşmak ve yüzmek önerilir. Ağız kavgası içeren özel bir dizi egzersiz var. Sertleşme, özellikle soğuk suyla ıslandığında bağışıklık sistemini güçlendirir. Onun sayesinde kan dolaşımı artar.

Hasta İncelemeleri

 1. Prostatite yakalandığımda bunun bana olduğuna inanamadım. Her şey sık sık tuvalete gitmekle başladı, sonra idrar yapmak ağrılı hale geldi. Cinsel bir hastalığa yakalanmış olabileceğini düşündüm.

  Üç doktor tarafından tedavi edildim, ancak yazdıkları haplar bunu hiç kolaylaştırmadı. Şans eseri, bölgesel klinikte beni ayaklarıma koyan bir uzman buldum. Hastalığın basit olduğu ortaya çıktı, ancak doktorun deneyimi önemli bir rol oynuyor.

 2. Prostatit semptomlarınız varsa, üroloğa ziyaretinizi geciktirmeyin. Uzun süre çeşitli bahanelerle tereddüt ettim. Akut prostatit bende kronik bir forma dönüştü ve hepsi test edilmekten korktuğum için. Aslında oldukça basitler. Ana rol, bakteri kültürü, gizli enfeksiyonlar için PCR tarafından oynanır. Ayrıca bakteriyel bir idrar ve meni kültürü geçirmeniz gerekir. Bazı doktorlar bu testler için hastaları bile sevk etmez. Bundan kaçmalıyız. Buradaki tedavi zor ve uzun olabilir, ancak sonsuza kadar iyileşebilirsiniz.

 3. Prostatit için yüksek frekanslı akımlarla tedavi edilmem teklif edildi, ancak nedense bunlara güvenmedim. Normal ilaçların reçete edilmesi konusunda ısrar ettim. Muayene, küçük patolojik değişiklikler olduğunu ortaya çıkardı. Şimdi, bir tedavi sürecinden sonra neredeyse hiç semptom yok.

11.01.2021