Erkeklerde prostatitin ilk belirtileri

Alt karın bölgesinde ağrıyan ağrı, prostatitin yaklaşmakta olan ilk belirtisidir.

Prostatit, diğer herhangi bir hastalık gibi, belli semptomlarla kendini gösterir. Bir erkeğin ilk belirtileri tam olarak bilmesi önemlidir, çünkü bunlar bir doktora gitme ve daha fazla muayene için bir işarettir. Makalede prostat bezinin farklı iltihaplanma biçimlerinin ve ilk yardım önlemlerinin kendilerini nasıl gösterdiğinden bahsedeceğiz.

Prostat ve prostatit hakkında kısaca

Yetişkin bir erkeğin prostat bezi, iki lobül ve bir kapsülün yanı sıra bitişik prostatik üretradan oluşan bir glandüler organdır. Prostat aynı anda 3 işlevi yerine getirir:

 1. Prostat suyu üreterek ve ejakülatı onunla seyrelterek meni yoğunluğunu düzenler.
 2. Orgazm anında üretrayı engeller.
 3. Belirli hormonların üretimine katılır veya vücuttaki seviyelerini kontrol eder.

Bir erkeğin üreme sistemi başarısız olursa, ilk belirtiler prostatın bu işlevleriyle ilişkilendirilecektir.

Patojenik mikrofloranın prostata girmesinin bir sonucu olarak veya yaralanmasından sonra hipotermi ve durgun süreçler iltihaplanma başlar. Bu durumda kan mikrosirkülasyonu bozulur, lenf çıkışı, venöz kan ve prostat sekresyonu kötüleşir. Bu, ödem gelişimine ve bez boyutunun artmasına neden olur. Sonuç olarak, dokular sıkışır, erkeğin perine bölgesinde ağırlık hissi veya alt karında hafif bir ağrı vardır - yaklaşan prostatitin ilk belirtisi.

Klinik tablo büyük ölçüde iltihaplanma sürecinin şekline ve buna neden olan nedenlere bağlı olacaktır.

Akut Bakteriyel Prostatit Belirtileri

Akut prostatitin ilk semptomlarını gözden kaçırmak çok zordur - aniden ortaya çıkarlar ve hızla gelişirler. Enflamatuar sürecin başlangıcı ile ilk işaret arasında genellikle 2-4 gün geçer.Prostatın akut iltihabı ile birlikte perineal bölgede ağırlık hissiBu durumda, klinik tablo hastalığın evresine bağlı olacaktır.

Akut nezle iltihabı

Bu tip prostatitin ilk belirtisi perineal bölgede ağırlık hissi ve geceleri idrara çıkma artışı olacaktır. Vücut ısısı bu formla yükselmez, çünkü erkekler genellikle mevcut sorunları görmezden gelir veya bunlarla kendi başlarına başa çıkmaya çalışır ve böylece bir sonraki aşamaya neden olur.

Akut foliküler inflamasyon

Bu aşamada prostatitin ilk belirtileri daha belirgin olacaktır. Pek çok erkek artık kendi kendine ilaç verme riskini almaz, ancak doktora gider. Şikayetler çok farklı olacak:

 1. Perine bölgesinde hafif bir ağrı var, kuyruk sokumu veya anüse yayılabilir.
 2. İdrar yapmak ağrılıdır, adam güçlük çekmektedir, bu da akut üriner retansiyonun gelişebileceği anlamına gelir.
 3. Bağırsak hareketleri sırasında erkeğin tuvalete gidemediği için ağrı.

Bunlar foliküler akut prostatitin ilk semptomlarıdır, bunlara ek olarak 38 dereceye kadar ateş, vücudun genel depresyonu, halsizlik, uyuşukluk da eklenebilir. Bir erkek sinirlenir, libido azalır, erektil disfonksiyon ortaya çıkabilir.

Bu semptomlar devam eder ve uygun tedavi olmadığında bir sonraki aşama gelişir.

Akut parankimal iltihaplanma

Enflamatuar süreç parankimal dokuya zaten yayıldı, bu nedenle hızla gelişiyor. Hasta bir erkeğin fark edeceği ilk şey, vücut ısısının yüksek değerlere (39 ° C'den) yükselmesi, titreme, ağız kuruluğu. Ağrı şiddetlenecek, zonklayacak, hem perine hem de alt sırt, karın, cinsel organlarda hissedilebilir.

İşeme de değişecektir. Bir adam önce aralıklı bir akışı fark edecek ve sonra şiddetli ağrı nedeniyle mesanesini hiç boşaltamayacaktır. Bir ambulans çağırmazsanız, hazımsızlık belirtileri olacaktır - şişkinlik, kabızlık, farklı lokalizasyonun karın ağrısı. Fetid mukus anüsten boşaltılır.

Parankimal akut prostatitin karakteristik özelliği nedeniyle başladığını anlayabilirsiniz: Sırt üstü yatıp bacaklarınızı yukarı kaldırırsanız ağrı azalır. Bu, acil olarak tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyulduğunun açık bir işaretidir.

Kronik prostatitin ilk belirtileri

Kronik prostatitte sertleşme sorunları

Kronik prostatit, prostat bezinde uzun süreli bir iltihaplanmadır, bu nedenle ilk belirtiler çoğunlukla akut formda başlar. Bununla birlikte, bir adam zaman zaman alevlenme dönemleri bekler ve burada onlara hangi semptomların eşlik edeceğini anlamanız gerekir. Çoğu zaman, erkekler aşağıdaki sağlık sorunlarından şikayet eder:

 1. Özellikle boşalma veya idrara çıkma sırasında penis başının etrafında yanma hissi;
 2. Perine bölgesinde hafif ağrı, pubise doğru yayılabilir;
 3. Vücut ısısında hafif artış.

Kronik prostatit ile birlikte, ereksiyon problemleri kaçınılmaz olarak başlar ve bir çocuk anlayışına katılma yeteneği. Bunun nedeni, penise giden kan akışının değişmesi ve sperm kalitesinin kötüleşmesi nedeniyle prostatın işlevlerinde bir bozulma olmasıdır.

Prostatitin alevlenmesinin ilk belirtilerinde, bir tedavi görmeniz gerekir. Ön muayene yapılmadan daha önce doktor tarafından reçete edilen hapların kullanılması tavsiye edilmez.

Hastalığın klinik tablosu

Enflamatuar sürecin biçimi ve buna neden olan nedenlerden bağımsız olarak, bir adam, yalnızca tezahürlerinin yoğunluğunda bir farkla, fark edilir bir üçlü semptomlara sahip olacaktır. Prostatite her zaman bozulmuş idrara çıkma, ağrı ve erektil disfonksiyon eşlik eder.

Prostatitli idrar damlalar halinde veya aralıklı olarak atılır. Bazen jet püskürtülür ve daha sonra ayakta dururken küçük bir ihtiyacı gidermek bir erkek için sorunludur. İdrar yapma dürtüsü geceleri daha sık, özellikle sabaha yakın bir zamanda ortaya çıkar. Prostattaki taşlarda kanın karışması nedeniyle idrar pembeleşebilir.

Bir adam prostatta ağrı çekiyor

Prostatit ile epitel ve diğer hücreler üretrada birikir ve bakteriler de çoğalabilir. Bu, idrara çıkma veya boşalma sırasında yoğunlaşan bir yanma hissine yol açar.

Ağrı da önlenemez. Patolojik sürecin ciddiyetine bağlı olarak şunlar olabilir:

 • sızlanıyor;
 • aptal;
 • çekim (titreşimli).

En yaygın yerleşim yerleri, testislerin hemen altındaki perineal alandır. Koksiks, sakrum, pubis, penise ışınlama hariç değildir. Ayrıca, özellikle itme sırasında anüste ağrı oluşabilir, çünkü bir erkek sıklıkla kabızlık ile karşılaşır.

Vücut ısısına gelince, nadiren 38 dereceye yükselir. Bunun istisnası, bu göstergenin 40 dereceye ulaşabildiği ve titreme, şiddetli depresyon ve bazen kafa karışıklığının eşlik ettiği parankimal ve pürülan prostatittir. Bu gibi durumlarda prostatit ile sıcaklık hastanın hayatını tehdit eder.

Prostatit için ilk yardım

Pürülan süreçlerden bahsetmiyorsak, prostatit tedavisi ayaktan hasta bazında da mümkündür. Ancak bu durumda bile, muayene ve tedavi taktiklerinin seçimi için sevk için doktora gitmeden yapılamaz. Bununla birlikte, prostatitin ilk belirtileri, bir adam ambulans çağıramadığında ortaya çıkabilir, bu nedenle ilk yardımın bazı ilkelerini bilmeniz gerekir.

Akut prostatit krizi
 1. Sıcaklık 38 derecenin üzerine çıktığında ateş düşürücü alabilirsin.
 2. Ağrıyı hafifletmek için sırt üstü uzanmak ve bacaklarınızı olabildiğince yükseğe kaldırmak (duvara veya mobilyaya yaslanmak) iyidir.
 3. Özellikle şiddetli ağrı için spazm önleyici içebilir veya fitil yerleştirebilirsiniz.

Mümkün olan en kısa sürede bir doktora görünmeniz gerekir, bu sırada resepsiyonda hangi ilaçları ve hangi dozda aldığınızı söylemeniz gerekir.

Geleneksel yöntemler ancak tanıyı doğruladıktan sonra ve yalnızca ilgili hekimin izni ile kullanılabilir.

Prostatit analizlerde kendini nasıl gösterir

Prostatit, yalnızca kendilerine özgü semptomları olmayan hastalıkları ifade eder. Örneğin, idrar yaparken yanma hissi üretrit ve alt karın bölgesinde apandisit veya sistit ile ağrı olabilir. Bu nedenle, kesin tanı hastanın şikayetleri üzerine değil, kan, idrar, meni ve prostat suyunun laboratuar testlerinin sonuçlarına göre yapılır. Rektal muayene verileri, TRUS ve bir dizi başka enstrümantal yöntem de dikkate alınır.

Aşağıdaki tanı özellikleri prostatitin karakteristiğidir:

 1. İdrarda ve prostat sıvısında bakteri veya mantar varlığı.
 2. İdrarda ve kan testlerinde lökosit hücrelerinin varlığı.
 3. Prostatın salgılanmasındaki lökosit sayısındaki artışın arka planına karşı lökosit tanelerinin sayısında azalma;
 4. İdrarda veya menide kan;
 5. Kan testlerinde eritrosit sedimantasyon oranının azaltılması.
 6. Prostatta palpasyon, büyüklüğünde ve kıvamında değişiklik.
 7. TRUS sonuçlarına göre ekojenite, grenlilik, konturdaki değişiklik.

Bu belirtilerin sağlıkla ilgili şikayetlerle birleşimi, doğru bir teşhis koymamızı sağlar, bu da tedavinin doğru bir şekilde reçete edileceği anlamına gelir. Hastanın yaşam kalitesi, iyileşme hızı ve bazı durumlarda yaşamı buna bağlıdır.

Sonuç

Erkeklerde prostatitin ilk belirtilerini bilerek, sağlık durumundaki değişiklikleri zamanında görebilir ve önceden harekete geçebilirsiniz. Perine ağrısı başladıysa, idrar akışı azaldı ve idrara çıkma dürtüsü daha sık hale geldi - bu prostatta iltihaptan şüphelenmek için bir neden ve bir doktora görünmek için bir işarettir. Bu durumlarda kendi kendine ilaç almamak daha iyidir.

31.12.2020